Le Grand Concours 2003

 

 

Minnesota Participating Schools

 

Albrook High School                                   Apple Valley High School

Armstrong High School                               Benilde-St. Margaret’s HS

Blake School                                                 Breck School

Buffalo High School                                     Carl Sandburg Middle School

Centennial High School                              St. Paul CentralHS

Como Park Senior HS                                  Cooper High School

Cotton High School                                      Duluth East HS

Edina High School                                       Harding High School

Highland Park HS                                        International School of MN

Lake Country School                                   Duluth Marshall HS

Duluth Marshall MS                                   Minnehaha Academy

Minnetonka High School                            Mounds Park Academy

Providence Academy                                    Ramsey Junior HS-St. Paul

Shattuck-St. Mary’s School                         St. Paul Academy-Summit School

Tower-Soudan High School                        Twin Cities Academy

Visitation High School                                Woodland MS, Duluth

 

 

Grand Concours 2003Minnesota Statistics

 

1,453 Minnesota students registered

32 schools            52 teachers

 

Contest numbers scored:

FLES              134

Level 01A         57,     Level 01B         25

Level 1A         239,     Level 1B         105,     Level 1C           4,             Level 1E           9

Level 2A         179,     Level 2B           88,     Level 2E         15

Level 3A         216,     Level 3C             5,     Level 3E         14

Level 4A         143,     Level 4C           19,     Level 4D           5,             Level 4E         15

Level 5A           50,      Level 5C          34,     Level 5D           1,             Level 5E           5

 

55 National Winners in Levels 01 - 5

44 National FLES Winners

288 State Winners

 

[  ranks 1-10 or 80% correct in A-B-C         ranks 1-3 or 70% correct in D-E  ]

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

LES ÉCOLES ET LES PROFS DES GAGNANTS • 2003

 

 

2003 Minnesota State and National Rankings Schools and Teachers:

 

* *  90th percentile or above       *  80th percentile or above

 

LEVEL 01A

 1st Place Minnesota, 3rd Place National**       International School of MN, Elena Athwal

 2nd Place MN, 10th Place National*    Shattuck-St. Mary’s, Amine Bekhechi

 3rd Place MN, 11th Place National*     Woodland MS-Duluth, Kirsten Nisswandt

 4th Place MN*                                     Duluth Marshall MS, Linda Herron

 5th Place MN*                                     Benilde-St. Margaret’s, Emily Benidt

 6th Place MN                                       Duluth Marshall MS, Linda Herron

 7th Place MN  2 students                     Benilde-St. Margaret’s, Emily Benidt    Duluth Marshall MS, Linda Herron

 8th Place MN  4 students                     1 Int School of MN  E. Athwal    3  Duluth Marshall MS, Linda Herron

 9th Place MN                                       International School of Minnesota, Elena Athwal

10th Place MN                                      Duluth Marshall MS, Linda Herron

 

Level 01A is for seventh and eighth grade students who began French in the Fall of the current year;

those with up to one year of FLES experience are also included.

Level 01B

 2nd Place MN, 8th Place National**

 4th Place MN *

 5th Place MN *

 6th Place MN *

 7th Place MN

 8th Place MN

10th Place MN                  All  01B students =  Mounds Park Academy. Jim Long

 

Level 01B is for seventh and eighth grade students who have had more than one year of FLES instruction, or have a French-speaking

parent, or have attended a French school for up to 4 semesters, or have lived in a French-speaking community for 1 to 3 years, or

 have spent 2 or more successive Summers in a French-speaking area.  They are ranked the same as Level  01A.

 

Level 1A

  1st Place MN  8th Place National**    Blake School, Silvana Dessi-Olive

  2nd Place MN 11th Place National*    Duluth Marshall MS, Linda Herron

  3rd Place MN *  2 students                 Duluth Marshall MS, Linda Herron

  4th Place MN  3 students            Visitation HS, Karen Shimek  Ramsey Jr HS, Carolin Faytle  Blake School, S. Dessi-Olive

  5th Place MN *  4 students         2   Duluth Marshall MS, Linda Herron              2  Carl Sandburg MS, Judy Vosepka

  6th Place MN *  3 students        Marshall MS, L. Herron    C. Sandburg MS, J. Vosepka      Shattuck-StMary’s, A. Bekhechi

  7th Place, MN *                         Shattuck-St. Mary’s School, Amine Bekhechi

  8th Place MN     6 students         Visitation HS, J. Brown     Twin Cities Academy, A. Wolff      Minnehaha Academy, J. Werner

                                                        Blake School, S. Dessi-Olive     Ramsey Jr HS, C. Faytle        Marshall MS, L. Herron

  9th Place MN     5  students       Blake School, S. Dessi-Olive     Breck School, P. Wesley        Cooper HS, K. Christensen

                                                                                 Visitation HS, Karen Shimek                              Visitation HS, Joan Brown

10th Place MN    2 students         C. Sandburg MS,  J. Vosepka            Visitation HS, Karen Shimek

 

Level 1A students are earning High School credit this school year for French 1. They have no special additional background in French.

Level 1B

  1st Place Minnesota, 4th Place National**             Mounds Park Academy, Joan Munzner

  2nd Place Minnesota, 8th Place National**            International School of Minnesota, Sophie Perrin

  3rd Place MN, 9th PlaceNational**   2 students      -both Breck School, Pam Wesely

  4th Place Minnesota, 10th Place National**          Mounds Park Academy, Joan Munzner

  5th Place Minnesota*      2 students         Ramsey Jr HS, Carolin Faytle       Mounds Park Academy, Joan Munzner

  6th Place Minnesota*    6 students        2 Intl School of MN  , Sophie Perrin   4 Mounds Pk Academy,  Joan Munzner

  7th Place Minnesota*       2 students       Mounds Park Acad, Joan Munzner       Intl School of MN, Sophie Perrin

  8th Place Minnesota*                                            International School of Minnesota, Sophie Perrin

  9th Place Minnesota         2 students        Breck School, Pam Wesley                Mounds Park Academy, Joan Munzner

10th Place Minnesota       2 students        Benilde-St. Margaret’s, Emily Benidt    Mounds Park Acad, Joan Munzner

 

Level 1B students are earning High School credit this school year for French 1. They have a French-speaking parent, or have attended

a French school for up to 4 semesters, or have lived in a French-speaking community for 1 to 3 years, or have spent 2 or more

successive Summers in a French-speaking area. They are ranked the same as Level 1A.

 

Level 1C

  2nd Place Minnesota, 7th Place National**           International School of Minnesota, Sophie Perrin

  3rd Place Minnesota,  9th Place National **         International School of Minnesota, Sophie Perrin

  8th Place Minnesota*                                           Breck School, Pam Wesley

 

Division 1 C students have studied for two years or more at a school where French was the language of instruction, or are native speakers of French, or Foreign Exchange students, or have other advantageous background. They are ranked the same as Division A.

 

Level 1E

  1st Place MN             Buffalo High School,  Jennifer Johnson

  2nd Place MN            Buffalo High School,  Jennifer Johnson

  3rd Place MN            Centennial High School,  Barbara Montgomery

  4th Place MN            Buffalo High School,  Jennifer Johnson

  5th Place MN            Buffalo High School,  Jennifer Johnson

  5th Place MN           Centennial High School, Barbara Montgomery

 

Division 1 E students are in Block or Modular scheduling and will earn credit for two levels of High School French in one year. They must take the test at the higher level. They are ranked separately from Divisions A-B-C.

 

Level 2A

  1st Place MN, 3rd Place National**             Marshall High School, Martha Firling

  2nd Place MN, 5th Place National**            Shattuck-St. Mary’s School, Amine Bekhechi

  3rd Place MN, 7th Place National**   2 students  Marshall HS, Martha Firling  Minnehaha Academy, Mark Norlander

  4th Place MN, 9th Place National**   Minnehaha Academy, Mark Norlander

  5th Place MN, 10th Place National*   Cooper High School, Kari Christensen

  6th Place MN, 11th Place National*  5 students     Minnehaha Acad , Mary Norlander   Marshall HS, Martha Firling           

                                                                        2  Shattuck-StMary’s,  Amine Bekhechi     C.Sandburg MS, J. Vosepka

  7th Place MN *        2 students       Marshall HS, M. Firling                   C.Sandburg MS,  J. Vosepka

  8th Place MN *        2 students       Marshall HS, M. Firling                   C. Sandburg MS, J. Vosepka

  9th Place MN *        2 students      Shattuck-StMary’s, A. Bekhechi    St. Paul Academy-Summit, Patricia Teefy

10th Place MN *      2 students       Harding HS, Daniel Cornell            C.Sandburg MS, J. Vosepka

11th Place MN *      2 students      Shattuck-StMary’s, A. Bekhechi      Visitation HS, Karen Shimek

12th Place MN *  4 students  St. Paul Acad-Summit, P. Teefy  2 C.Sandburg MS, J. Vosepka  Marshall HS, M. Firling

                       

Level 2A students are earning High School credit for French 2 this academic year.

Level 2B

  2nd Place MN, 5th Place National **        Minnetonka High School, Beth Alto

  3rd Place MN,  6th Place National **       Minnetonka High School, Beth Alto

10th Place MN *         Minnetonka High School, Beth Alto

11th Place MN *         Minnetonka High School, Beth Alto

12th Place MN *    3 students   all = Minnetonka High School, Beth Alto

 

Division 2B students have additional background in French .They are ranked the same as Division A students.

Level 2E

  1st Place MN              Highland Park High School, Kathleen Stoddart

  2nd Place MN   2 students  Centennial HS, Scott Swedin  Buffalo High School, Jennifer Johnson

  3rd Place MN    2 students   both Buffalo High School, Jennifer Johnson

  4th Place MN              Buffalo High School, Jennifer Johnson

  5th Place MN              Buffalo High School, Jennifer Johnson

  6th Place MN              Buffalo High School, Jennifer Johnson

  7th Place MN   2 students     Buffalo HS, Jennifer Johnson     Centennial HS, Scott Swedin

 

Division 2E students are in Block or Modular scheduling and are not currently receiving French instruction, or only began their

French Block with the 2nd semester. Ranked separately from Divisions A-B-C.

Level 3A

 

  1st Place MN, 3rd Place National**           Marshall HS, Duluth, Marths Firling

  2nd Place MN, 4th Place National**         Shattuck-St.Mary’s School, Amine Bekhechi

  3rd Place MN, 5th Place National**          Marshall HS, Duluth, Martha Firling

  4th Place MN, 6th Place National**          Marshall HS, Duluth, Martha Firling

  5th Place MN **-                                     St. Paul Central HS, Jeanne Comeford

  6th Place MN, 9th Place National**  2 students  Shattuck-StMary’s, A. Bekhechi  

                                                                            Marshall HS, Duluth, Martha Firling

  6th Place MN **-                                     St. Paul Central HS, Jeanne Comeford

  7th Place MN, 10th Place National+          Marshall HS, Duluth, Martha Firling

  8th Place MN, 11th Place National*         Cooper High School, Kari Christensen

  9th Place MN *                                        Cooper High School, Kari Christensen

10th Place MN *      3 students       Cooper HS, Kari Christensen  Cooper HS, K. Lahouze Como Pk HS, S. Susens

11th Place MN *                                        Marshall HS, Duluth, M. Firling       Minnetonka HS, Pat Choffrut

12th Place MN *      5 students      2 Minnetonka HS, Pat Choffrut               Edina HS, Kimberly Caster 

                                                     2 Marshall HS, Duluth, Martha Firling

13th Place MN *     5 students     Intl School  of MN,R. Fraisse    Intl School of MN, R. Fraisse 

                                       Marshall HS,  M. Firling    Edina HS, Kimberly Caster           Visitation HS, Karen Shimek

14th Place MN *     3 students    Cooper HS, K. Christensen     Minnetonka HS,  P. Choffrut    

                                                                         St Paul Central HS, J. Comeford

 

**- entry too late for national rankings

Level 3A  students are earning High School credit this school year for French 3.  They have no special additional background in French.

Level 3C

   7th Place MN, 11th Place National**    International School of Minnesota, Raphael Fraisse

   8th Place MN *                                    Benilde-St. Margaret’s,  Emily Benidt

 

Division 3 C students  have studied for two years or more at a school where French was the language of instruction, or are Native-speakers

of French, or Foreign Exchange students, or have other advantageous background. They are ranked the same as Division A.

Level 3E

   1st Place  MN Armstrong High School, Pat Deckas-Becerra

   2nd Place MN Armstrong High School, Pat Deckas-Becerra

   3rd Place  MN Armstrong High School, Pat Deckas-Becerra

 

Division 3 E students  are in Block or Modular scheduling and have either completed their French block and are not currently receiving

instruction in French, or only began their French Block with the second semester. They are ranked separately from Divisions A-B-C.

Level 4A

   1st  Place MN, 11th Place National*     Edina High School, Kimberly Caster           SPA-Summit, Kristin Flom

   2nd Place MN *  2 students       Edina High School, Kimberly Caster          Cooper HS, Kathleen Lahouze

   3rd  Place MN *  2 students      Cooper HS, Kathleen Lahouze                          Benilde-St.Margaret’s, Sue Cipolle

   4th  Place MN *  3 students      2 SPA-Summit, Kristin Flom       Cooper HS, Kathleen Lahouze

   5th  Place MN*  4 students       Mounds Park Academy, Joan Shrum             2 Como Pk SrHS, Nancy Solo-Taylor

                                                              Visitation HS, Joan Brown                                   

   6th Place MN *   3 students     Visitation HS, Joan Brown    Minnetonka HS, H. Anthamatten

                                                                    Como Pk Sr HS, N. Solo-Taylor

   7th Place MN *   3 students      2  Minnetonka HS, H. Anthamatten              East HS, K. Nisswandt

   8th Place MN      2 students     Edina High School, Kimberly Caster           St. Paul Academy-Summit, Kristin Flom

   9th Place MN      4 students      Edina High School, Kimberly Caster   Harding High School, Daniel Cornell

                                                                     2 Minnetonka High School, Hilary Anthamatten

 10th Place MN                           St. Paul Academy-Summit, Kristin Flom

 

Level 4A students are earning High School credit for French 4 this academic year. They have no special

Level 4C

  1st Place MN, 7th Place National**       Edina High School, Kimberly Caster

  2nd Place MN, 8th Place National**   2 students    St. Paul Academy-Summit, Kristin Flom  

                                                                                Blake School, Silvana Dessi-Olive

  3rd Place MN, 11th Place National *     Edina High School, Kimberly Caster

  4th Place MN *   3 students           All   Edina High School, Kimberly Caster

  5th Place MN *   2 students                  Edina HS, Kimberly Caster           Mounds Park Academy, Joan Shrum

  8th Place MN                                        Edina High School, Kimberly Caster

  9th Place MN                                        Benilde-St. Margaret’s, Sue Cipolle

10th Place MN                                        Edina High School, Kimberly Caster

 

Division C students have studied for four semesters or more at a French-language school, or have lived in a French-speaking community for

three or more years, or are native-speakers of French, or are Foreign Exchange students, or have other advantageous background.

They are ranked the same as Division A students.

Level 4C

  1st  Place MN, 7 th Place National**                       Edina High School, Kimberly Caster

  2nd Place MN, 8th Place National**    2 students     St. Paul Academy-Summit, Kristin Flom  

                                                                                 Blake School, Silvana Dessi-Olive

  3rd Place MN, 11th Place National * Edina High School, Kimberly Caster

  4th Place MN *     3 students   All    Edina High School, Kimberly Caster

  5th Place MN *     2 students            Edina HS, Kimberly Caster             Mounds Park Academy, Joan Shrum

  8th Place MN                                   Edina High School, Kimberly Caster

  9th Place MN                                   Benilde-St. Margaret’s, Sue Cipolle

10th Place MN                                   Edina High School, Kimberly Caster

 

Division C students have studied for four semesters or more at a French-language school, or have lived in a French-speaking community for

 three or more years, or are native-speakers of French, or are Foreign Exchange students, or have other advantageous background.

They are ranked the same as Division A students.

Level 4D

   1st Place MN*         Armstrong High School, Pat Deckas-Becerra

  2nd Place MN           Highland Park High School, Kathleen Stoddart

 

 

Division D students are in Block or Modular scheduling and will earn credit for two levels of High School French in one year.

They must take the test at the higher level. They are ranked separately from Divisions A-B-C.

Level 4E

   1st Place MN      2 students      both Armstrong High School, Pat Deckas-Becerra

  2nd Place MN                                  Armstrong High School,  Pat Deckas-Becerra

 

 

Division E students are in Block or Modular scheduling and have either completed their French block and are not currently receiving

instruction in French, or only began their French instruction with the 2nd semester. They are ranked separately from Divisions A-B-C.

 

Level 5A

  1st Place MN, 7th Place National**                   Como Park Senior High School,  Nancy Solo-Taylor

  2nd Place MN, 9th Place National*                    Cooper High School, Kathleen Lahouze

  3rd Place MN, 11th Place Nat’l*   2 students     Visitation HS, Joan Brown       Blake School, Michèle Cassavante

  4th Place MN *                                                 Blake School, Michèle Cassavante

  5th Place MN *    2 students                        Cooper HS, Kathleen Lahouze         St. Paul Central HS, Mimi Jennings

  6th Place MN *                                                 St. Paul Academy-Summit School, Patricia Teefy

  7th Place MN *   3 students       Visitation HS, J. Brown   Intl. School of MN, R. Fraisse       Breck School, M. Talle

  8th Place MN      2 students                                Intl School of MN, R. Paré          Cooper HS, Kathleen Lahouze

  9th Place MN      4 students                               Cooper HS,  K. Lahouze     Visitation HS, J. Brown      

                                                                           Como Pk Sr HS, N. Solo-Taylor             Intl School  of MN,  R. Fraisse

 10th Place MN     3 students        Intl. School of MN, Roger Paré        Blake School, Michèle Cassavante

                                                                            Como Park Sr HS, Nancy Solo-Taylor

 

Level 5A students are earning High School credit this school year for French 5.

They have no special additional background in French.

Level 5C

   1st Place MN, 2nd Place National**            International School of MN, Roger Paré

   2nd Place MN, 4th Place National**            Edina High School, Kimberly Caster

   3rd Place MN, 6th Place National**            Edina High School, Kimberly Caster

   4th Place MN, 7th Place National**            Edina High School, Kimberly Caster

   5th Place MN, 8th Place National**     2 students    both  Edina High School, Kimberly Caster

   6th Place MN, 9th Place National**            Breck School, Margaret Talle

   7th Place MN, 10th Place National*            Edina High School, Kimberly Caster

   8th Place MN, 11th Place National*            Edina High School, Kimberly Caster

   9th Place MN *     2 students                      Edina High School, Kimberly Caster

 10th Place MN *     2 students                      Edina High School, Kimberly Caster

 11th Place MN *     3 students                      Edina High School, Kimberly Caster

 12th Place MN *     4 students                  3  Edina HS, Kimberly Caster           Breck School, Margaret Talle

 13th Place MN *                                          Blake School, Michèle Cassavante

 

Division C students have studied for two or more years at a school where French was the language of instruction, or have

lived in a francophone community for 1 to 3 years, or have other advantageous background. Same ranks as Division A.

Level 5D

   1st Place MN             Highland Park High School, Kathleen Stoddart

 

Division  5D students are in Block or Modular scheduling and will earn credit for two levels of High School French

in one year. They must take the test at the higher level. Ranked separately from Divisions A-B-C.

Level 5E

   1st Place MN              Mound’s Park Academy, Joan Shrum

   2nd Place MN            Mound’s Park Academy, Joan Shrum

   3rd Place MN             Armstrong HS, Pat Deckas-Becerra

   4th Place MN             Highland Park HS, Kathleen Stoddart

   5th Place MN             Highland Park HS, Kathleen Stoddart

 

Division 5E students are in Block or Modular scheduling and have either completed their French block and are not currently receiving

 instruction in French, or only began their French block with the 2nd  semester. They are ranked separately from Divisions A-B-C.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

FLES National Winners:

 

FLES Level 1A

  6th Place National           Mounds Park Academy, Joel Swanson

  8th Place National           Mounds Park Academy, Joel Swanson

  9th Place National           Mounds Park Academy, Joel Swanson

10th Place National           Mounds Park Academy, Joel Swanson

11th Place National   7 students    6   Mounds Park Academy, Joel Swanson

                                                    1   International School of Minnesota, Sophie Perrin

 

Level 1A FLES students are in grades 1-3.  Their Grand Concours exam includes both listening and a tape-recorded speaking section.

FLES Level 2A

  1st Place National                        Mound’s Park Academy, Joel Swanson

  2nd Place National                        Mounds Park Academy, Joel Swanson

  3rd Place National    2 students       both Mounds Park Academy, Joel Swanson

  4th Place National    2 students       both Mounds Park Academy, Joel Swanson

  5th Place National                         Mound’s Park Academy, Joel Swanson

  6th Place National    4 students      Intl. School of MN    Mounds PK Acad     Mounds  PK Acad      Intl School of MN

         Elena Athwal             Joel Swanson          Joel Swanson            Elena Athwal

  7th Place National   4 students       Mounds PK Acad   Mounds PK Acad    Mounds PK Acad      Providence Academy 

        Joel Swanson         Joel Swanson         Joel Swanson           Gail Woodbury

  8th Place National   2  students        both International School of Minnesota, Elena Athwal

  9th Place National   2 students         both Mounds Park Academy, Joel Swanson

10th Place National   4 students       Mounds PK Acad     Intl School of MN         Intl School of MN    Mounds PK Acad.

         Joel Swanson           Roger Paré                   Elena Athwal            Joel Swanson

11th Place National   2 students        both International School of Minnesota, Elena Athwal

 

FLES Level 2A students are in grade 4, or are 5th and 6th graders who have just started French (or are in strictly oral programs).

Their Grand Concours exam includes listening and tape-recorded speaking.

 

FLES Level 2B

  2nd Place National                        International School of Minnesota, Pachao Vangay

  6th Place National    2 students     International School of Minnesota, Pachao Vangay

    Mound’s Park Academy, Joan Munzner

  8th Place National                        International School of Minnesota, Pachao Vangay

  9th Place National                        International School of Minnesota,  Pachao Vangay

 

FLES Division 2B students are in grades  5 and 6 and have had several years of French study.

Their Grand Concours exam includes listening, structure, and a tape-recorded speaking section.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

DISTRIBUTION DE PRIX
Petit Déjeuner  le 22 mai 2003

 

CONCOURS NATIONAL DE FRANÇAIS

Association Américaine des Professeurs de Français

 

Northstar Ballroom, St. Paul Student Center

University of Minnesota

 

Mary Ellen Weller, Grand Concours

MN Chapter State Administrator

 

 

Prizes Awarded

 

All entrants in the Grand Concours receive the Certificat de Mérite

 

Minnesota State Winners receive the Certificat d’Honneur (bleu)

 

Ranks 1-11 National Winners receive the Certificat d’Honneur-Lauréat National

 

In Addition

First Place National winners receive a Gold Medal and personal plaque

Second and Third Place National Winners receive a Silver Medal

Fourth – Eleventh Place National Winners receive a Bronze Medal

 

French-English Dictionaries and other books are awarded by the National AATF to 1st, 2nd, and 3rd Place National Winners

AATF-Minnesota awards the Fraternité pin to all Minnesota students who placed at or above the 90th percentile.

 

Names of all Level 3, 4, and 5 contestants who scored 80% or above were placed in a drawing

for 2 Grand Prizes of $700 each toward a trip of the winner’s choice to any francophone country.

The drawing took  place at the end of the program.

 

The special prize of a Langenscheidt Standard French Dictionary

was announced at the end of the ceremony.

 

 

Special Grand Concours 2003 Recognition Note

 

 A Grand Prize Drawing was held  at the end of the Distribution de Prix  Brunch on May 22 As had been  previously announced, all contestants in Levels 3,  4, and  5 who scored at  least 80% were apart of the drawing.

 

 

The lists of Minnesota winners have been expanded to include all contestants who scored 80% or above, regardless of their rank. We have continued to honor the tradition of recognizing the top 10 ranks as well. The only exception is Divisions D and E where many fewer students compete. Division D and E students are recognized in the top 3 ranks,  or  meet a percentage cut-off score.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

REMERCIEMENTS

 

Special Thanks to the staff of Mesabi Range Community College for assistance with the publication

of the brunch booklet and the award certificates. Kim Johnson and Janet Hill were of invaluable help.

 

Thank you to MRCTC students Adam Lemieux, Amanda Aro, Paula Zozgornik, and JinHee Hart

 for their help with the mailings.

 

A huge THANK YOU to Professor Betsy Kerr and the Department of French and Italian

of the University of Minnesota.

 

Thank you, above all, to all the teachers whose extra efforts make this contest

available to Minnesota students of French.

 

Un très grand  MERCI à   Mary Ellen Weller 

MN Grand Concours, Coordinator since 2002

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Page created: 1 May 2003                                                   URL: http://webcampus3.stthomas.edu/mlwolsey/mnaatf/GCMN03.html           

Last updated: 23 May 2003                                                                                                               Contact:  MN Contest Coordinator