Association Americaine des Professeurs de Francais

 

 

CONCOURS NATIONAL DE FRANCAIS

 

DISTRIBUTION DES PRIX
et Petit Dejeuner

 

le 12  mai 2010

 

The Great Hall, Coffman Union

University of Minnesota-Minneapolis

 

 

 

Bruxelles    Porto Novo     Ouagadougou

Bujumbura        Yaoundé    Ottawa     Bangui

N'Djanema    Moroni    Kinshasa     Djibouti

Paris     Libreville     Conakry      Port-au-Prince

Yamoussoukro     Luxembourg       Brazzaville

Antananarivo      Bamako           Monaco         Dakar 

Niamey      Kigali      Victoria       Berne      Lomé        PortVila

 

 

 

Coffman Union Great Hall May 12, 2010

 

 

               2010 Minnesota Participating Schools

                    

Benilde-St. Margaret's                      Blake Middle School, Mpls

Blake Upper School, Mpls                Breck School, Mpls

Centennial High School                    St. Paul Central High School

Century HS, Rochester                      Como Park Senior High School

Coon Rapids High School                Cooper High School

Harding High School, St. Paul         International School of MN

John Marshall HS, Rochester           Lake Country School, Mpls

Lakeville North High School            L'Etoile du Nord Immersion, St. Paul

Marshall School, Duluth                   Mayo High School, Rochester

Minnehaha Academy, Mpls              Minnetonka High School

Mounds View High School               Northfield High School

Richfield High School                      South St. Paul High School

St Paul Academy-Summit School     St. Thomas Academy. Mendota Hts

Tartan High School                          Visitation School, Mendota  Hts   

                               Wayzata High School   

 

* * * * * * *

Carolyn Fisk, Minnesota State Administrator Grand Concours

Lisa Narug, National Director, Le Grand Concours

 

 

checking in

 

brunch table watching awards                                  la baguette et les croissants                                               table posing

 

 

 

ENTERTAINMENT

from selected A Vous La Parole April 20, 2010  entries

 

                  

rap                                                                      skit

 

 

 

AWARDS

 

Chapter President, Lydia Belateche

Introduction

 

 

 

 

                         

 

 

GROUPS OF WINNERS

 

            

 

RECEIVING THEIR MEDALS AND CERTIFICATES

 

 

Door Prize drawing

Contest adminsistrator Carolyn Fisk (on right) "holding the bag"

 

 

____________________________________________________________

 

MERCI BEAUCOUP !!

 

Mary Ellen Weller

Beth Alto

Frederique Schmidt

Nicole Anderson

Clare Hagen

Kathy Stoddart

 

pour tout leur aide

 

Betsy Kerr et  Daniel Brewer, professeurs de francais

au Departement de francais et d'italien de l'Universite  du Minnesota.

 

Lydia Belateche, Presidente de l'AATF-Minnesota

tous les  professeurs  de tous ces Laureats, aux parents, et surtout a ces eleves courageux

 qui ont fait face au defi du Concours

 

 

GRAND MERCI !

 

CAROLYN FISK

Minnesota Contest Administrator

 in her first year...

 

 

 

National Contest statistics are available on the national AATF website:

http://www.frenchteachers.org/concours

 

________________________________________________________________________________________

 

Le Grand Concours 2010

 100,161 national contestants

 

1552 Minnesota students registered

29 schools,  52   teachers

 

108  Minnesota National Winners in Levels 01-5

227 Minnesota State Winners, Levels 01-5

48 Minnesota National FLES Winners

1 Honorable Mention FLES Winner

 

 

Minnesota winners all score 80% correct or above.

        National winners receive national rankings of 1-10.

 

 

****************************************************************************

 

The Minnesota AATF chapter is proud of its national Grand Concours winners!

 

   1               1st place  2010 National Winner  !!!!

                                       Level 2E                  Wayzata HS student of  Mary Anderson

   3               2nd place 2010 National Winners   !!!

                                      Level 1E                   Wayzata HS student of Christine Magallanes

                                      Level 2A                   John Marshall HS  Rochester  student of Connie Larson

                                      Level 5A                   Blake School student of Silvana Dessi-Olive              

   4               3rd place 2010 National Winners    ! !

                                      FLES Level 2A       Visitation Sch. student of Ilse Norris

                                      FLES Level 3HB   Lake Country Sch student of Carolyn Fisk

                                      Level 1A                   Visitation Sch. student of Ilse Norris

                                      Level 2A                   John Marshall HS Rochester student of Connie Larson        

149             4th-10th 2010 National Winners       !

 

representing schools all over the state of Minnesota

Duluth, Rochester, Northfield, and many in and near the Twin Cities area

 

****************************************************************************

 

Grand Concours 2010

 National and Minnesota Contestant Scores

 - Schools and Teachers -

 

[student names removed as required by the national organization  for website purposes]

 

 

**90% or above     

Minnesota winners all score at least 80% correct.

 

 

 National   MN     School / teacher

Level 01A          

**8        1          Visitation/Ilse Norris

             2          Benilde-St. Margaret's/Amy Jo Hyde

             3          International School/Caroline White

             4          St. Thomas Academy/Caroline Little

             5          International School/Caroline White

 

Level 01A students are  in 7th or 8th grade and do not receive high school level credit.

 

Level 01B                      

**7        1          International School/Roger Paré

 

Level 01B students are in 7th or 8th grade and have had some elementary school French.

 

__________________________________________________________________________

 

Level 1A            

**3        1          Visitation/Ilse Norris  ! !

**5        2          St. Paul Academy-Summit/Kristin Flom

**5        2          St. Paul Academy-Summit/Kristin Flom

**6        3          Blake School/Silvana Dessi-Olive

**6        3          Blake Middle School/Severine Stevens

**7        4          Minnetonka/Susan Fromm

**7        4          Minnetonka./Beth Orlowsky

**7        4          St. Paul Academy-Summit/Kristin Flom

**8        5          Minnetonka./Beth Orlowsky

**8        5          International School/Caroline White

**8        5          Visitation/Ilse Norris

**8        5          St. Thomas Academy/Caroline Little

   9         6          Minnetonka./Beth Orlowsky

   9         6          Blake School/Silvana Dessi-Olive

   9         6          Blake School/Silvana Dessi-Olive

   9         6          Harding/Jane Law

   9       6         St. Thomas Academy/Caroline Little

10         7          International School/Roger Paré

             8          Blake School/Silvana Dessi-Olive

             8          Visitation/Ilse Norris

             8          Central HS/Jeanne Comeford

             8               Minnehaha Academy/Mark Norlander

             8          Century HS/ Cindy Tiedeman

             8          St. Paul Academy-Summit/Kristin Flom

             9          St. Thomas Academy/Caroline Little

             9          International School/Caroline White

             9          Blake Middle School/Severine Stevens

             9          St. Paul Academy-Summit/Kristin Flom

             9          International School/Caroline White

             10         Mounds View /Heather Morris

             10         Minnetonka./Beth Orlowsky

             10             John Marshall HS/ Cindy Tiedeman

             10         Harding/Jane law

             10         Minnetonka./Beth Orlowsky

             11         John Marshall HS/Cindy Tiedeman

             11         St.Thomas Academy/Caroline Little

             11         Century HS/Cindy Tiedeman

             11         Visitation/ Ilse Norris

             11         Minnetonka./Beth Orlowsky

             12         St. Paul Academy-Summit/Kristin Flom

             12         Minnetonka./Beth Orlowsky

             12         St.Thomas Academy/Caroline Little

             12         Minnetonka./Beth Orlowsky

             12         St.Thomas Academy/Caroline Little

             12         Tartan HS/Monica Dahlberg

             12         Blake School/Silvana Dessi-Olive

             12         Blake Middle School/Severine Stevens

             12         International School/Caroline White

 

Level 1B            

6          3          International School/Roger Paré

9          6          Lake Country School/Carolyn Fisk

             9          Lake Country School/Carolyn Fisk

             9          Lake Country School/Carolyn Fisk

             9          International School/Roger Paré

             10         International School/Roger Paré

             11         International School/Roger Paré

             12         Tartan HS/Monica Dahlberg

 

Level 1B students, like Level 1A students, are earning High School credit for French 1 this academic year.

Level 1B have some advantage of additional  French  in their earlier years.

 

Level 1D                                             

 9         6          Wayzata/Mary Anderson

 

Level 1E

**2        1          Wayzata HS//Christine Magallanes  ! ! !

**8        2          Wayzata HS/Christine Magallanes

             3          Wayzata HS/Christine Magallanes

             3          Wayzata HS/Christine Magallanes

             4          Wayzata HS/ Christine Magallanes

             5          Centennial HS/Chris Mester

             6          Wayzata HS/ Christine Magallanes

 

Division D and E contestants are on Block or Modular scheduling.  Ranked separately.

__________________________________________________________________________________

 

Level 2A                        

**2        1          John Marshall/Connie Larson  ! ! !

**3        2          John Marshall/Connie Larson  ! !

**4        3          Minnehaha Academy/Mark Norlander

**5        4          Mounds View HS/Bonnie Bougie

**6        5          Blake Middle School/Severine Stevens

**6        5          Minnehaha Academy/Mark Norlander

**6        5          Blake School/Michele Cassavante

**6        5          Visitation/Sébastien Saunoi-Sandgren

**7        6          St. Thomas Academy/Caroline Little

**7        6          Tartan/Monica Dahlberg

**7        6          Blake School/Michele Cassavante

**7        6          Blake School/Michele Cassavante

**8        7          Blake School/Michele Cassavante

   9       8         Minnetonka/Susan Fromm

   9       8         Blake School/Michele Cassavante

   9         8          St. Paul Academy-Summit/ Patricia Teefy

   9         8          Central HS/Jeanne Comeford

  10        9          Minnetonka/Susan Fromm

  10        9          St. Paul Academy-Summit/ Patricia Teefy

  10        9          Blake School/Michele Cassavante

  10        9          Blake School/Michele Cassavante

  10        9          Breck/Jodi James

             10         International School/Pachao Yajcherthao

             10         Northfield/Denise Halvorson                     

             10         Blake School/Michele Cassavante

             10         Mounds View HS/Bonnie Bougie

             10         Mounds View HS/Bonnie Bougie

             11         Blake School/Michele Cassavante

             11         St. Thomas Academy/Caroline Little

             11         Minnehaha Academy/Mark Norlander

             11         International School/Pachao Yajcherthao

             11         Blake School/Michele Cassavante

             11         Visitation HS/Sebastien Saunoi-Sandgren

             12         Blake Middle School/Severine Stevens

             12         Mounds View HS/Bonnie Bougie

             12         St. Paul Academy-Summit/ Patricia Teefy

             12         St. Thomas Academy/Caroline Little

             12         St. Paul Academy-Summit/ Patricia Teefy

             13         Blake School/Michele Cassavante

             13         Blake School/Michele Cassavante

             13         International School/Pachao Yajcherthao

             13         Mounds View HS/Bonnie Bougie

             13         Central HS/Jeanne Comeford

             13         Minnetonka/Susan Fromm

             13         Cooper HS/Kevin Furst

             14         St. Paul Academy-Summit/ Patricia Teefy

             14         Tartan/Monica Dahlberg   

 

Level 2B            

10         9         Minnetonka/Susan Fromm

             11         Visitation HS/Sebastien Saunoi-Sandgren

             12         International School/Pachao Yajcherthao

 

Level 2A & B students are earning High School credit this year for French 2.

2B have a French-speaking parent, or  have attended a French school for up to 4 semesters, or have lived in a French-speaking community for 1 to 3 years, or have spent 2 or more successive Summers in a French-speaking area.

They are ranked the same as Level 2A.

 

Level 2D            

             11         Centennial/Scott Swedin

             12         Wayzata/Mary Anderson

 

Level 2E            

**1        1          Wayzata/Mary Anderson ! ! ! !

   10       2          Wayzata/Mary Anderson

             3          Wayzata/Mary Anderson

             4          Wayzata/Mary Anderson

             5          Wayzata/Mary Anderson

 

Division D and E contestants are on Block or Modular scheduling.  Ranked separately.

 

__________________________________________________________________________

 

Level 3A

**4        1          Blake School/Silvana Dessi-Olive

**5        2          Blake Middle School/Severine Stevens

**5        2          St. Thomas Academy/Caroline Little

**6        3          Cooper HS/Kevin Furst

**6        3          Minnetonka/Beth Alto

**6        3          Mounds View HS/Heather Morris

**7        4          Blake School/Silvana Dessi-Olive

**7        4          Minnetonka HS/Beth Alto

    8        5          Blake School/Silvana Dessi-Olive 

    8        5          Visitation HS/Sebastien Saunoi-Sandgren

    8        6          Central HS/Maureen Peltier

   10       7          Minnetonka HS/Beth Alto

   10       7          Cooper HS/Kevin Furst

   10       8          Central HS/Maureen Peltier

   10       8          Central HS/Maureen Peltier

   10       8          Marshall School/Kari Greenan

             8          Minnetonka/Beth Alto

             8          Minnetonka/Beth Alto

             8          Blake School/Silvana Dessi-Olive

             9          International School/Sophie Perrin

             9          Blake School/Silvana Dessi-Olive

             9          Minnetonka HS/Beth Alto

             9          Blake School/Silvana Dessi-Olive

             9          Mounds View HS/Heather Morris

             9          Central HS/Maureen Peltier

             9          Blake School/Silvana Dessi-Olive

             9          Benilde-St.Margaret's/Anna Hetzler

             10         Mounds View HS/Heather Morris

            10         Mounds View HS/Heather Morris

             10         Minnetonka HS/Beth Alto

             10         Harding/Jane Law

             10         St. Thomas Academy/Caroline Little

 

 

Level 3C            

** 4       2          International School/Sophie Perrin 

    9        7          Minnehaha Academy/Mark Norlander

               9        Central HS/Maureen Peltier

               9        St. Paul Academy-Summit/Patricia Teefy

 

Level 3 contestants are earning high school credit for French 3 this academic year.

Division C students have studied for two or more years at a school where French was the language of instruction, or are Foreign Exchange students, or native-speakers, or have some other advantageous background. They are ranked the same as Division A.

 

Level 3D            

**5        2          Wayzata HS/Christine Magallanes

   8         5          Wayzata HS/Christine Magallanes

  10        8          Wayzata HS/Christine Magallanes

 

Level 3E            

             1          Wayzata HS/Christine Magallanes

 

Division D  and E contestants are on Block or Modular scheduling. Ranked separately .

 

Note: A question was dropped from the Level 3 exam this year and the national rankings were adjusted accordingly.

Our state rankings follow the exact scores students received.

Thus, there is a one point difference in scoring.

__________________________________________________________________________

 

Level 4A            

**5        1          Cooper HS/Pierre Schmidt

7          2          Cooper HS/Pierre Schmidt

8          3          Cooper HS/Pierre Schmidt

8          3          Blake School/Michele Cassavante

8          3          Blake School/Michele Cassavante

 8           3          Minnetonka HS/Beth Orlowsky

9          4          Blake School/Michele Cassavante

9          4          Minnetonka HS/Beth Orlowsky

9          4          Lakeville North H.S./ Julie Ostergaard

10         5          Cooper HS/Pierre Schmidt

             6          Blake School/Michele Cassavante

             6          Minnetonka/Beth Orlowsky

             6          Minnehaha Academy/Mark Norlander

             7          Visitation HS/Sebastien Saunoi-Sandgren

             7          Minnetonka/Beth Orlowsky

 

Level 4D            

             7          Wayzata HS/Christine Magallanes

 

Level 4 contestants are earning high school credit for French 4 this academic year.

Division D contestants are on Block or Modular scheduling.

 

__________________________________________________________________________

 

Level 5A            

**2        1          Blake School/Silvana Dessi-Olive   ! ! !

**5        2          Cooper HS/Pierre Schmidt

**6        3          Blake School/Silvana Dessi-Olive

**6        3          Cooper HS/Kevin Furst

**6        3          Cooper HS/Pierre Schmidt

**7        4          Cooper HS/Kevin Furst

**7        4          Cooper HS/Kevin Furst   

**7        4          Cooper HS/Kevin Furst

**7        4          Minnetonka/Susan Fromm

   8         5          Cooper HS/Pierre Schmidt

   8         5          Breck/Frédérique Schmidt

   9         6          Blake School/Silvana Dessi-Olive

   9         6          International School/Roger Paré

   9         6          Breck/Frédérique Schmidt

   9         6          International School/Roger Paré

  10        7          Breck/Frédérique Schmidt

  10        7          Blake School/Silvana Dessi-Olive

  10        7          International School/Roger Paré

  10        7          Minnetonka/Susan Fromm

  10        7          Minnetonka/Susan Fromm

  10        7          Blake School/Silvana Dessi-Olive

  10        7          Cooper HS/Pierre Schmidt

             8          Blake School/Silvana Dessi-Olive

             8          Visitation/Sébastien Saunoi-Sandgren

             9          Blake School/Silvana Dessi-Olive

             9          Blake School/Silvana Dessi-Olive

             9          Central HS/Maureen Peltier

             9          Visitation/Sébastien Saunoi-Sandgren

             9          Como Park HS/Nancy Solo-Taylor

             9          Blake School/Silvana Dessi-Olive

             10         Marshall School/Kari Greenan

             10         Blake School/Silvana Dessi-Olive

             10         Minnetonka/ Susan Fromm

             10         Visitation/Sébastien Saunoi-Sandgren

             10         Marshall School/Kari Greenan

             10         St. Paul Academy-Summit/ Patricia Teefy

 

Level 5C            

7            4          Coon Rapids HS/Isabelle Kappers

8            5          Wayzata/ Larry Tuura

8            5          Central HS/Maureen Peltier

8            5          International School/Roger Paré 

8            5          St. Paul Academy-Summit/ Patricia Teefy

             8          St. Paul Academy-Summit/ Patricia Teefy

             9          St. Paul Academy-Summit/ Patricia Teefy

             10         Breck/Frédérique Schmidt

 

Level 5 contestants are receiving high school credit this school year for French 5.

Division C students have studied for two or more years at a school where French was the language of instruction, or have lived in a francophone community for 1 to 3 years, or have other special background.

 Division C contestants are  ranked the same as Division A.

 

 

***********************************************

 

 

FLES National Winners

 

    National           School / teacher

FLES Level 1A  

8              International School/Sophie Perrin-Smith

 Hon Men  International School/Sophie Perrin-Smith

 

FLES Level 1A students are in grades 1-3.

Their Grand Concours exam includes both listening and a tape-recorded speaking section.

 

FLES Level 2A

3          Visitation School/Ilse Norris  ! !

5          International School/Caroline White

5          Visitation School/Ilse Norris

6          International School/Caroline White

6          Visitation School/Ilse Norris

7          Visitation School/Ilse Norris

7          Visitation School/Ilse Norris

7          Visitation School/Ilse Norris

8          Visitation School/Ilse Norris

8          Visitation School/Ilse Norris

9          Visitation School/Ilse Norris

9          Visitation School/Ilse Norris

 

FLES Level  2A students are in grade 4, or are 5th and 6th graders who have just started French

 (or are in strictly oral programs).

Their exam includes listening and  tape-recorded speaking.

 

FLES Level 2B

6          International School/Pachao Yajcherthao

8          International School/Pachao Yajcherthao

8          International School/Pachao Yajcherthao

 

FLES 2B students are in grades 5 and 6 and have had several years of French study.

Their Grand Concours exam includes listening, structure, and a tape-recorded speaking section.

 

FLES Level 3B       

4            Breck/Frédérique Schmidt

4            International School/Caroline White

4            L'Etoile du Nord/Linus Beni

4            L'Etoile du Nord/Linus Beni

5            L'Etoile du Nord/Linus Beni

6            L'Etoile du Nord/Linus Beni

6            L'Etoile du Nord/Linus Beni

6            L'Etoile du Nord/Linus Beni

6            Breck/Frédérique Schmidt                        

7            L'Etoile du Nord/Linus Beni

7            L'Etoile du Nord/Linus Beni

7            L'Etoile du Nord/Linus Beni

7            L'Etoile du Nord/Linus Beni

8            L'Etoile du Nord/Linus Beni

8            L'Etoile du Nord/Linus Beni

8            L'Etoile du Nord/Linus Beni                                

8            L'Etoile du Nord/Linus Beni

8            L'Etoile du Nord/Linus Beni

8            L'Etoile du Nord/Linus Beni

8            L'Etoile du Nord/Linus Beni

8            L'Etoile du Nord/Linus Beni

9            L'Etoile du Nord/Linus Beni

9            L'Etoile du Nord/Linus Beni

9            L'Etoile du Nord/Linus Beni

9            L'Etoile du Nord/Linus Beni

10          L'Etoile du Nord/Linus Beni

10          L'Etoile du Nord/Linus Beni

10          L'Etoile du Nord/Linus Beni

10          L'Etoile du Nord/Linus Beni

10          L'Etoile du Nord/Linus Beni

10          L'Etoile du Nord/Linus Beni

 

FLES Divisions 3A (grades 1,2,3) and 3B (grades 4,5,6) are open to students with extra background in French.

 

FLES Level 3HB

3            Lake Country School/Carolyn Fisk  ! !

 

FLES Division 3HB (grades 4, 5, 6)  is for students who speak French at home.

 Students take the same test as the 3B students.

 

 

 

**********************************************************

Prizes Awarded

 

Certificates

National Winners receive the Certificat Laureat National.

Minnesota State Winners receive the Certificat d'Honneur (bleu).

Scores above the 50th percentile receive the Certificat de Reussite.

 

Medals

1st Place National Winners:  a Gold Medal and personal plaque.

2nd and 3rd Place National Winners: a Silver Medal.

4th-10th Place National Winners: a Bronze Medal.

The National AATF is sending prizes for ranks 1-10 in Levels 01-5 and for FLES National winners in ranks 1 – 10

 

 

 

 

AATF-Minnesota Prizes

All Minnesota State winners are part of the Prize Drawing.

 

Level 3, 4, and 5:

2 Grand Prizes of $700 toward travel to any francophone country

 

All Levels, including FLES, and Teachers

Drawings for prizes will be done after each level is called up.

 

AATF-Minnesota vous felicite!

 

Un grand MERCI to Beth Alto for purchasing prizes in France. Un grand MERCI to the Minnesota AATF for providing prizes for the drawing. Un grand MERCI to Carolyn Fisk for donated prizes.

 

Un grand  MERCI to the following businesses that donated prizes for our Laureats and their teachers:

Chez Daniel Bistro

Embassy Suites, 2800 American Blvd W, Bloomington

 

Grand Cafe 

3804 Grand Ave   South Mpls

 

 

 

A special MERCI to the University of Minnesota's Department of French and Italian

for providing funds for the printing of the Distribution de Prix booklet.

 

________________________________________________________________

This webpage based in part  on the  printed brunch program for mnaatf.org 21 mai 2010