Grand Concours 2000 - Minnesota:

* Minnesota Chapter *
American Association of Teachers of French






* Le Grand Concours - 2000 *
Congratulations to Schools and Teachers of Minnesota / National Winners


Place MN    École     Professeur      Place Nationale


     Niveau O1

1 Lake Country School Carolyn FISK

1 International School of Minnesota Nelly BAJAR ;         10

2 St. Paul Academy/Summit School Kristin FLOM

2 Lake Country School Carolyn FISK

3 Duluth Marshall School Linda HERRON

3 Lake Country School Carolyn FISK

4 Duluth Marshall School Linda HERRON

4 Duluth Woodland Middle School Kirsten NISSWANDT

4 Duluth Marshall School Linda HERRON

4 Lake Country School Carolyn FISK

5 Mounds Park Academy Joan MUNZNER

5 Lake Country School Carolyn FISK

5 Lake Country School Carolyn FISK

5 Lake Country School Carolyn FISK

6 Lake Country School Carolyn FISK

6 International School of Minnesota Nelly BAJAR

7 International School of Minnesota Nelly BAJAR

7 Lake Country School Carolyn FISK

7 Mounds Park Academy Joan MUNZNER

7 Lake Country School Carolyn FISK

8 International School of Minnesota Nelly BAJAR

8 Mounds Park Academy Joan MUNZNER

9 Mounds Park Academy Joan MUNZNER

9 Lake Country School Carolyn FISK

10 Duluth Central High School Kirsten NISSWANDT

10 Lake Country School Carolyn FISK

10 Duluth Woodland Middle School Kirsten NISSWANDT

10 Mounds Park Academy Joan MUNZNER

     Niveau 01C


4 Lake Country School Carolyn FISK

     Niveau 1A & B

1 Duluth Marshall School Linda HERRON;             2

1 Mounds Park Academy Joan MUNZNER;             2

2 Shattuck-St. Mary's Amine BEKHECHI;        5

2 Shattuck-St. Mary's Amine BEKHECHI;        5

3 Shattuck-St. Mary's Amine BEKHECHI ;     6

4 Mankato West High School Lora BERGMAN         7

4 Shattuck-St. Mary's Amine BEKHECHI;        7

4 Shattuck-St. Mary's Amine BEKHECHI ;        7

5 Mounds Park Academy Joan MUNZNER;        8

5 Shattuck-St. Mary's Amine BEKHECHI;        8

6 Shattuck-St. Mary's Amine BEKHECHI;        9

6 St. Paul Academy/Summit School Kristin FLOM         9

6 Mounds Park Academy Joan MUNZNER;        9

7 Blake School Silvana DESSI-OLIVE ;        10

7 Breck School Pam WESELY ;         10

8 Minnehaha Academy Mark NORLANDER

8 St. Paul Academy/Summit School Kristin FLOM

8 Shattuck-St. Mary's Amine BEKHECHI

8 Duluth Marshall School Linda HERRON

8 St. Paul Academy/Summit School Kristin FLOM

8 Robbinsdale Cooper High School Marsha SCHNEIDER

9 Ramsey Junior School Carolyn FAYTLE

9 International School of Minnesota Sophie PERRIN

9 St. Paul Academy/Summit School Kristin FLOM

9 Minnetonka High School Hilary ANTHAMATTEN

10 International School of Minnesota Sophie PERRIN

10 Mounds Park Academy Joan MUNZNER

10 St. Paul Academy/Summit School Kristin FLOM

     Niveau 1C

2 Valley View Middle School Jon BAUDEK;        3

3 Valley View Middle School Jon BAUDEK;        4

4 Valley View Middle School Jon BAUDEK;        5

7 International School of Minnesota Sophie PERRIN     10

     Niveau 2A & B


1 Duluth Marshall School Martha FIRLING;        3

1 Robbinsdale Cooper High School Kathleen LAHOUZE         3

1 Robbinsdale Cooper High School Kathleen LAHOUZE         3

2 Duluth Marshall School Martha FIRLING;        4

2 Duluth Marshall School Martha FIRLING;        4

3 Robbinsdale Cooper High School Kathleen LAHOUZE         5

4 Duluth Marshall School Martha FIRLING;        7

4 Robbinsdale Cooper High School Kathleen LAHOUZE         7

4 Harding High School Daniel CORNELL;        7

5 Robbinsdale Cooper High School Kathleen LAHOUZE         8

5 Shattuck-St. Mary's Amine BEKHECHI ;        8

5 Blake School Marianne CLERGET;         8

6 Shattuck-St. Mary's Amine BEKHECHI ;        10

6 Robbinsdale Cooper High School Kathleen LAHOUZE         10

7 Minneapolis South High School Melissa DAVIS

7 Robbinsdale Cooper High School Kathleen LAHOUZE

7 Mankato West High School Lora BERGMAN

7 Mankato West High School Lora BERGMAN

7 Shattuck-St. Mary's Amine BEKHECHI

9 Minnetonka High School Hilary ANTHAMATTEN

8 Shattuck-St. Mary's Amine BEKHECHI

8 International School of Minnesota Claude CASSAGNE

8 Mankato West High School Lora BERGMAN

9 St. Paul Academy/Summit School Jonathan FRUEN

9 Breck School Josiane RABARY-NJAKA

9 Visitation High School Karen SHIMEK

10 Shattuck-St. Mary's Amine BEKHECHI

10 Stillwater Junior High Ann WOLFF

10 Robbinsdale Cooper High School Kathleen LAHOUZE

     Niveau 3 A

1 Duluth Marshall School Martha FIRLING;        2

2 Edina High School Claire TORREY;         5

3 Duluth Marshall School Martha FIRLING;        7

3 Duluth Marshall School Martha FIRLING;        7

4 Blake School Marianne CLERGET;         8

5 Shattuck-St. Mary's Amine BEKHECHI;        9

6 Duluth Marshall School Martha FIRLING

6 St. Paul Academy/Summit School Jonathan FRUEN

6 Robbinsdale Cooper High School Marsha SCHNEIDER

7 Duluth Marshall School Martha FIRLING

7 Minnetonka High School Barb RAND

7 Como Park Senior High School Suzanne Susens

7 Shattuck-St. Mary's Amine BEKHECHI

8 Minnehaha Academy Mark NORLANDER

8 Duluth Marshall School Martha FIRLING

8 Duluth Marshall School Martha FIRLING

8 Duluth Marshall School Martha FIRLING

9 Minnetonka High School Barb RAND

9 Apple Valley High School Mary WELLER

9 International School of Minnesota Dana LINDAMAN

10 Harding High School Jane LAW

10 Robbinsdale Cooper High School Marsha SCHNEIDER

10 Minnetonka High School Barb RAND

10 Como Park Senior High School Suzanne Susens

     Niveau 3C

5 Northfield High School Denise HALVORSON ;         9

7 St. Thomas Academy Maureen PELTIER

8 St. Thomas Academy Maureen PELTIER

     Niveau 3D

1 Highland Park High School Kathleen STODDART          1 ***

2 Hopkins High School Molly WIELAND

3 Hopkins High School Molly WIELAND

4 Hopkins High School Molly WIELAND

5 Hopkins High School Molly WIELAND

6 Hopkins High School Molly WIELAND

     Niveau 3E

1 Highland Park High School Kathleen STODDART

2 Highland Park High School Kathleen STODDART

     Niveau 4A

1 Duluth Marshall School Martha FIRLING;         5

2 Minneapolis South High School MichËle CAMPBELL         6

2 St. Paul Academy/Summit School Kristin FLOM;         6

2 St. Paul Academy/Summit School Kristin FLOM;         6

3 Robbinsdale Cooper High School Kathleen LAHOUZE         7

4 Duluth Marshall School Martha FIRLING;         9

4 Duluth Marshall School Martha FIRLING;         9

5 Duluth Marshall School Martha FIRLING

5 Minnetonka High School Barb RAND

6 Edina High School Claire TORREY

7 Robbinsdale Cooper High School Kathleen LAHOUZE

7 Robbinsdale Cooper High School Kathleen LAHOUZE

8 Robbinsdale Cooper High School Kathleen LAHOUZE

8 Benilde/St. Margaret's Susan CIPOLLE

9 Duluth East High School Cherie PETTERSEN

9 Robbinsdale Cooper High School Kathleen LAHOUZE

10 Blake School Marianne CLERGET

10 Robbinsdale Cooper High School Kathleen LAHOUZE

10 Benilde/St. Margaret's Susan CIPOLLE

     Niveau 4C

5 International School of Minnesota Sophie PERRIN

     Niveau 4D

1 Centennial Lakes School Scott SWEDIN

2 Highland Park High School Kathleen STODDART

3 Hopkins High School Anne HEDAHL-WALSH

4 Hopkins High School Anne HEDAHL-WALSH

5 Hopkins High School Anne HEDAHL-WALSH

6 Highland Park High School Kathleen STODDART

     Niveau 4E

1 Hopkins High School Anne HEDAHL-WALSH

2 Hopkins High School Anne HEDAHL-WALSH

3 Centennial Lakes School Scott SWEDIN

     Niveau 5A

1 Duluth East High School Cherie PETTERSEN;        7

2 International School of Minnesota R. PARE & C. CASSAGNE         8

3 Visitation High School Joan BROWN;         9

3 Duluth East High School Cherie PETTERSEN;        9

4 Robbinsdale Cooper High School Kathleen LAHOUZE         10

4 Edina High School Claire TORREY ;         10

5 Robbinsdale Cooper High School Kathleen LAHOUZE

6 Mounds Park Academy Joan SHRUM

7 Edina High School Claire TORREY

8 International School of Minnesota R. PARE & C. CASSAGNE

9 Robbinsdale Cooper High School Kathleen LAHOUZE

9 International School of Minnesota R. PARE & C. CASSAGNE

10 Duluth East High School Cherie PETTERSEN

10 Visitation High School Joan BROWN

     Niveau 5C

1 Highland Park High School Kathleen STODDART         2

2 Shattuck-St. Mary's Amine BEKHECHI;         3

3 Duluth East High School Cherie PETTERSEN;         4

4 Shattuck-St. Mary's Amine BEKHECHI;         7

4 Duluth East High School Cherie PETTERSEN ;         7

5 International School of Minnesota R. PARE & C. CASSAGNE     9

5 Mounds Park Academy Joan SHRUM;         9

6 International School of Minnesota R. PARE & C. CASSAGNE

     Niveau 5D

1 Hopkins High School Anne HEDAHL-WALSH

1 Hopkins High School Anne HEDAHL-WALSH

2 Hopkins High School Anne HEDAHL-WALSH

3 Hopkins High School Anne HEDAHL-WALSH

4 Hopkins High School Anne HEDAHL-WALSH

4 Hopkins High School Anne HEDAHL-WALSH

5 Hopkins High School Anne HEDAHL-WALSH

6 Hopkins High School Anne HEDAHL-WALSH

7 Hopkins High School Anne HEDAHL-WALSH

8 Hopkins High School Anne HEDAHL-WALSH

     Niveau 5E

1 Robbinsdale Armstrong High School Pat DECKAS-BECERRA

2 Hopkins High School Molly WIELAND

3 Hopkins High School Molly WIELAND

4 Robbinsdale Armstrong High School Pat DECKAS-BECERRA

5 Hopkins High School Molly WIELAND



* Félicitations *
à nos profs, à leurs étudiants et à leurs écoles



et

Un grand  M E R C I   to

Cheryl Pettersen, Minnesota Coordinator and her team!




Page created 10 June, 2000        Last updated: 15 June 2000




URL: http://webcampus3.stthomas.edu/mlwolsey/mnaatf/GC2000.htm