Le Grand Concours

1999

Minnesota Chapter

of the American Association of Teachers of French



Les Lauréats – Minnesota 1999

Niveau 01

Rank                       School                  Teacher

première   Valley View Middle School   DianeFansler-Wald

deuxième Mounds Park Academy Joan Shrum

troisième Mounds Park Academy Joan Shrum

troisièmeSaint Paul Academy/Summit Kristin Flom

quatrième Mounds Park Academy Joan Shrum

cinquième Mounds Park Academy Joan Shrum

cinquième Saint Paul Academy/Summit Kristin Flom

sixième Duluth Woodland Middle School Dorothy Kress

septième Southwest Junior High School Annette Hegler

huitième Saint Paul Academy/Summit Kristin Flom

Niveau 1

première Valley View Middle School Ursina Swanson

première Valley View Middle School Ursina Swanson

première Duluth Marshall School Linda Herron

première Valley View Middle School Ursina Swanson

première Valley View Middle School Ursina Swanson

deuxième Robbinsdale Cooper High School Kathy Lahouze

deuxième Robbinsdale Cooper High School Kathy Lahouze

deuxième Valley View Middle School Ursina Swanson

troisième Mounds Park Academy Joan Shrum

troisième Valley View Middle School Ursina Swanson

troisième Ramsey Junior High School Carolyn Faytle

quatrième Valley View Middle School Ursina Swanson

quatrième Ramsey Junior High School Carolyn Faytle

quatrième Shattuck-St. Mary’s Amine Bekhechi

quatrième Valley View Middle School Ursina Swanson

quatrième Mounds Park Academy Joan Shrum

quatrième Valley View Middle School Ursina Swanson

quatrième Valley View Middle School Ursina Swanson

cinquième Shattuck-St. Mary’s Amine Bekhechi

cinquième Valley View Middle School Ursina Swanson

cinquième Duluth Marshall School Linda Herron

cinquième Shattuck-St. Mary’s Amine Bekhechi

cinquième Robbinsdale Cooper High School Judy Vosepka

cinquième Valley View Middle School Ursina Swanson

cinquième Valley View Middle School Ursina Swanson

sixième Robbinsdale Cooper High School Kathy LaHouze

sixième Shattuck-St. Mary’s Amine Bekhechi

sixième Robbinsdale Cooper High School Kathy LaHouze

sixième Ramsey Junior High School Carolyn Faytle

sixième Minnehaha Academy Mark Norlander

sixième Mounds Park Academy Joan Shrum

sixième Valley View Middle School Ursina Swanson

sixième Valley View Middle School Ursina Swanson

septième Valley View Middle School Ursina Swanson

septième Valley View Middle School Ursina Swanson

septième Valley View Middle School Ursina Swanson

septième Valley View Middle School Ursina Swanson

septième Mounds Park Academy Joan Shrum

septième Valley View Middle School Ursina Swanson

huitième Valley View Middle School Ursina Swanson

huitième Robbinsdale Cooper High School Kathy LaHouze

huitième Valley View Middle School Ursina Swanson

huitième Valley View Middle School Ursina Swanson

huitième Shattuck-St. Mary’s Amine Bekhechi

huitième Valley View Middle School Ursina Swanson

huitième Robbinsdale Cooper High School Judy Vosepka

huitième Duluth Marshall School Robert Curtain

huitième Valley View Middle School Ursina Swanson

Niveau 2

première Shattuck-St. Mary’s Amine Bekhechi

deuxième Duluth Marshall School Martha Firling

deuxième Duluth Marshall School Martha Firling

deuxième Saint Paul Academy/Summit Jonathan Fruen

troisième Duluth Marshall School Martha Firling

quatrième Minneapolis South High School Dee Spilleth

quatrième Stillwater Junior High School Ann Wolff

quatrième Saint Paul Academy/Summit Jonathan Fruen

quatrième Shattuck-St. Mary’s Amine Bekhechi

cinquième Robbinsdale Cooper High School Judy Vosepka

sixième Duluth Marshall School Martha Firling

septième Minnehaha Academy Mark Norlander

septième Duluth Marshall School Martha Firling

septième Duluth Marshall School Martha Firling

septième Duluth Marshall School Martha Firling

huitième Duluth Marshall School Martha Firling

huitième International School of MN Yvonne Peralta

huitième Duluth East High School Jeanne Fikliatrault

Niveau 2C

huitième Harding High School Daniel Cornell

Niveau 3

première Duluth Marshall School Martha Firling

première Saint Paul Academy/Summit Kristin Flom

deuxième Shattuck-St. Mary’s Amine Bekhechi

deuxième Duluth Marshall School Martha Firling

troisième Duluth Marshall School Martha Firling

troisième Robbinsdale Cooper High School Kathy Lahouze

troisième Robbinsdale Cooper High School Kathy Lahouze

troisième Duluth Marshall School Martha Firling

troisième Robbinsdale Cooper High School Kathy Lahouze

quatrième Minnetonka High School Mary Jo Eide

cinquième Duluth Marshall School Martha Firling

sixième Minnetonka High School Mary Jo Eide

septième Saint Paul Academy/Summit Kristin Flom

septième Duluth East High School Jeanne Filiatrault

huitième Duluth Central High School Kirsten Nisswandt

huitième Minneapolis South High School Dee Spilleth

Niveau 3C

deuxième International School of MN Harriet Abdo

Niveau 3E

septième Highland Park High School Kathleen Stoddardt

Niveau 4

première Shattuck-St. Mary’s Amine Bekhechi

deuxième Duluth Marshall School Martha Firling

deuxième Edina High School Renate Stefan

troisième Duluth Marshall School Martha Firling

troisième Duluth Marshall School Martha Firling

quatrième Duluth East High School Cherie Pettersen

cinquième Visitation High School Joan Brown

sixième Robbinsdale Cooper High School Kathy Lahouze

sixième Duluth East High School Cherie Pettersen

septième Edina High School Renate Stefan

septième Minnetonka High School Mary Jo Eide

huitième Edina High School Renate Stefan

huitième Duluth Central High School Cherie Pettersen

Niveau 4C

troisième Robbinsdale Cooper High School Kathy Lahouze

Niveau 4E

huitième Highland Park High School Kathleen Stoddardt

Niveau 5

première Duluth Marshall School Martha Firling

deuxième Edina High School Renate Stefan

deuxième Duluth Marshall School Martha Firling

troisième Duluth East High School Cherie Pettersen

quatrième Mounds Park Academy Joan Shrum

cinquième International School of MN Roger Paré

sixième Robbinsdale Cooper High School Kathy Lahouze

septième International School of MN Roger Paré

huitième Robbinsdale Cooper High School Kathy Lahouze

huitième Robbinsdale Cooper High School Kathy Lahouze

huitième Duluth East High School Cherie Pettersen

Niveau 5C

deuxième Duluth East High School Cherie Pettersen

cinquième Duluth East High School Cherie Pettersen

septième Como Park High School Nancy Solo Taylor

huitième Como Park High School Nancy Solo Taylor

huitième Duluth East High School Cherie Pettersen

Niveau 5E

quatrième Robbinsdale Armstrong HS Pat Deckas-Becerra

huitième Highland Park High School Kathleen Stoddardt

septième Robbinsdale Armstrong HS Pat Deckas-Becerra

septième Robbinsdale Armstrong HS Pat Deckas Becerra








Les Lauréats Nationaux

Rank Teacher School

Level 01A


1 Diane Fansler-Wald Valley View Middle School

8 Joan Shrum Mounds Park Academy


Level 1A

4 Linda Herron Duluth Marshall School

5 Kathy Lahouze Robbinsdale Cooper H.S.

5 Kathy Lahouze Robbinsdale Cooper H.S.

6 Joan Shrum Mounds Park Academy

7 Amine Bekhechi Shattuck-St. Mary's

7 Carolyn Faytle Ramsey Junior High

7 Joan Shrum Mounds Park Academy

8 Amine Bekhechi Shattuck-St. Mary's

8 Amine Bakhecki Shattuck-St. Mary's

8 Judy Vosepka Robbinsdale Cooper H.S.

9 Kathy Lahouze Robbinsdale Cooper H.S.

9 Amine Bekhechi Shattuck-St. Mary's

9 Kathy Lahouze Robbinsdale Cooper H.S.

9 Carolyn Faytle Ramsey Junior High

9 Mark Norlander Minnehaha Academy

9 Joan Shrum Mounds Park Academy

10 Joan Shrum Mounds Park Academy

Level 1B

4 Ursina Swanson Valley View Middle School

4 Ursina Swanson Valley View Middle School

4 Ursina Swanson Valley View Middle School

4 Ursina Swanson Valley View Middle School

5 Ursina Swanson Valley View Middle School

6 Ursina Swanson Valley View Middle School

6 Carolyn Faytle Ramsey Junion High

7 Ursina Swanson Valley View Middle School

7 Ursina Swanson Valley View Middle School

7 Ursina Swanson Valley View Middle School

7 Ursina Swanson Valley View Middle School

8 Ursina Swanson Valley View Middle School

8 Linda Herron Duluth Marshall School

8 Ursina Swanson Valley View Middle School

8 Ursina Swanson Valley View Middle School

9 Ursina Swanson Valley View Middle School

9 Ursina Swanson Valley View Middle School

10 Ursina Swanson Valley View Middle School

10 Ursina Swanson Valley View Middle School

10 Ursina Swanson Valley View Middle School

10 Ursina Swanson Valley View Middle School

10 Ursina Swanson Valley View Middle School

Level 2A

2 Amine Bekhechi Shattuck-St. Mary's

3 Martha Firling Duluth Marshall School

3 Martha Firling Duluth Marshall School

3 Jonathan Fruen St. Paul Academy/Summit

4 Martha Firling Duluth Marshall School

6 DeeSpilleth Minneapolis South H.S.

6 Ann Wolff Stillwater Junior High

6 Jonathan Fruen St. Paul Academy/Summit

6 Amine Bekhechi Shattuck-St. Mary's

8 Judy Vosepka Robbinsdale Cooper H.S.

9 Martha Firling Duluth Marshall School

10 Mark Norlander Minnehaha Academy

10 Martha Firling Duluth Marshall School

10 Martha Firling Duluth Marshall School

10 Martha Firling Duluth Marshall School

Level 3A

3 Martha Firling Duluth Marshall School

3 Kristin Flom St. Paul Academy/Summit

5 Amine Bekhechi Shattuck-St. Mary's

5 Martha Firling Duluth Marshall School

10 Martha Firling Duluth Marshall School

10 Kathy Lahouze Robbinsdale Cooper H.S.

10 Martha Firling Duluth Marshall School

10 Kathy Lahouze Robbinsdale Cooper H.S.

10 Kathy Lahouze Robbinsdale Cooper H.S.

Level 4A

4 Amine Bekhechi Shattuck-St. Mary's

6 Martha Firling Duluth Marshall School

6 Ranate Stefan Edina High School

9 Martha Firling Duluth Marshall School

9 Martha Firling Duluth Marshall School

Level 5A

4 Martha Firling Duluth Marshall School

8 Renate Stefan Edina High School

8 Martha Firling Duluth Marshall School

10 Cherie Pettersen Duluth East High School







FLES
National/Minnesota Standings


Nat'l / MN Rank Teacher School

FLES Level 1A

3 1 Kristin Ruud Mounds Park

3 1 Kristin Ruud Mounds Park

3 1 Kristin Ruud Mounds Park

3 1 Kristin Ruud Mounds Park

4 2 Kristin Ruud Mounds Park

4 2 Yvonne Peralta International School of MN

5 3 Kristin Ruud Mounds Park

6 4 Yvonne Peralta International School of MN

7 5 Yvonne Peralta International School of MN

7 5 Kristin Ruud Mounds Park

9 6 Yvonne Peralta International School of MN

9 6 Yvonne Peralta International School of MN

FLES Level 2A

2 1 Harriet Abdo International School of MN

4 2 Kristin Ruud Mounds Park

5 3 Harriet Abdo International School of MN

5 3 Harriet Abdo International School of MN

6 4 Harriet Abdo International School of MN

6 4 Harriet Abdo International School of MN

7 5 Kristin Ruud Mounds Park

7 5 Kristin Ruud Mounds Park

8 6 Kristin Ruud Mounds Park

8 6 Kristin Ruud Mounds Park

8 6 Margaret Rigaud International School of MN

9 7 Kristin Ruud Mounds Park

9 7 r Kristin Ruud Mounds Park

9 7 Kristin Ruud Mounds Park

9 7 Harriet Abdo International School of MN

9 7 Harriet Abdo International School of MN

10 8 Kristin Ruud Mounds Park

10 8 Kristin Ruud Mounds Park

FLES Level 2B

8 1 Yvonne Peralta International School of MN

9 2 Joan Munzer Mounds Park

9 2 Yvonne Peralta International School of MN

9 2 Joan Munzer Mounds Park

10 3 Yvonne Peralta International School of MN

FLES Level 3B

10 1 John Layer Edina Valley View

10 1 John Layer Edina Valley View

10 1 John Layer Edina Valley View

10 1 John Layer Edina Valley View

10 1 John Layer Edina Valley View






Un grand merci to

Cheryl Pettersen, Minnesota Coordinator and her team:

Kathleen Lahouze, Robbinsdale High School

Linda Herron, Duluth Marshall School

Dorothy Kress, Duluth Denfeld High School, and

Kirsten Nisswandt, Duluth Central High School,

For their help with organizing the contest, the brunch, prizes and so much more

and to Kris Person for designing the May 20, Awards Brunch program.





1999 Contest page last updated: 20 July 1999