A Vous la Parole 2006

March 14th, 2006

9:00 am - 1:30 pm

University of Minnesota - Coffman Union

 

* * *

 

            

Over 700 middle, junior and high school students participated in the annual A Vous la Parole oral French contest held at the University of Minnesota on Tuesday,  March 14th,  2006.

 

The morning began with a musical performance by MN-AATF president Laurent Dechery. For the next three hours, students competed in individual and group categories including prose & poetry recitations, theater presentations, song performances, extemporaneous reading and conversation as well as an original video/DVD category.

 

Students were given ratings based on a 4-star system with 4 stars earning them a blue medal, 3 stars earning a red medal and 2 stars earning a white.  

 

All participants received a certificate of participation regardless of their particular rating. During the course of the morning, a total of 705 medals were awarded --- 257 blue, 289 red and 159 white.

 

* * *

 

 

 

Registration                                       

               8:30-9:00 in the Great Hall atrium

Judges Preparation Session                    

               8:15-9:00 in room 333

Opening Ceremony                  

               9:15-9:30 in the Great Hall

              - a musical performance -

               by Laurent Dechery – MN-AATF Board President

Judging                                        

                9:45-1:15 in various locations

 

 

Organized by - -

     Clare Hagen, coordinator, scheduling & awards

     Betsy Kerr, judges & on-site

                              - - to whom we owe a GRAND MERCI !

 

Special thanks to - -

 

   *University of Minnesota Department of French and Italian 

   *Minnesota AATF, Laurent Dechery (president)

   *Rosemount High School Students...Corrie Lukkes, Ashleigh MacGillivray,

      Michaela McLaughlin, Rachel Schuelke, Sarah Wachter, Lisa Huynh,

      Elizabeth Campbell, Rachel Rudy & Sarah Shervey

         (on-site helpers and preparers of the awards)

    *Randy Muske (for printing the certificates)

 

* * *

 

Schools Represented–

 

Academy of Holy Angels

Black Hawk Middle School

Breck Middle School

Central High School

Como Park Senior High School

Cooper High School

Harding High School

Highland Park Junior & Senior High Schools

Kennedy High School

Lake Country School

Lakeville South High School

Minnehaha Academy

Northfield High School

Prior Lake High School

Rosemount High School

Stillwater Area Senior & Junior High Schools

 

* * *

Judges -

 

Ruth Aaskov

Lydia Belateche

Evan Bibbee

Raymonde Bulger

Stephane Cattelin

Laurent Dechery

Eugene Edie

Nicolas Guillot

Mary Hess

Betsy Kerr

Christine Lac

Ann-Marie Loushine-Thomsen 

Patricia Mougel

Vaara Ostrin

Pary Pezechkian

Jamal Rezzoug

Jane Simon

Edward Stafford

Melanie Sullwold

Patricia Teefy

Jones Tefe

Alex Tutonda

Rick Treece

Jerry Wagnild

Mary Lou Wolsey

Ellen Wormwood

______________________________________